Slovensko calling - unikátny projekt návratu talentovaných ľudí na Slovensko....................................................

Slovensko Calling

unikátny projekt návratu talentovaných ľudí na Slovensko

Portál Kariéra Bez Hraníc spolu s vybranými firmami motivuje Slovákov - profesionálov žijúcich v zahraničí, ku kariérnemu návratu domov. Tento projekt navyše ponúka konkrétne možnosti ako využiť svoj potenciál a ďalej budovať svoju kariéru na Slovensku.

 

kariera_bez_hranic.jpg

 

biznis.gif

 

Ondrej Sočuvka, Ekonomický poradca Veľvyslanca USA v Bratislave

Ondrej_Socuvka_foto.jpgOndrej Sočuvka. Aktívny a rozhľadený mladý muž, ktorý pracuje na americkej ambasáde ako ekonomický poradca Veľvyslanca USA v Bratislave . Študoval a pracoval v Taliansku a v USA. Jeho bohatá zahraničná skúsenosť mu dala krídla, aby priletel naspäť na Slovensko. Tvrdí, že my Slováci sme príliš skromní vzhľadom na naše kvality. Rozhovor s Ondrejom Sočuvkom je realizovaný v rámci projektu SlovenskoCalling, ktorého cieľom je návrat talentovaných Slovákov na Slovensko.

Ondrej, ako si sa dostal k tomu, čo robíš dnes?

Bol to pekný proces reagovania na prichádzajúce výzvy a príležitosti, v kombinácii so spoznávaním svojich silných a slabých stránok a rozpoznávaním, ktorá profesionálna činnosť ma vnútorne teší. Neviem určiť presný okamih rozhodnutia, ale viem, že to celé začalo už na vysokej škole, keď som sa rozhodoval ísť študovať do zahraničia.

Kde v zahraničí si študoval?

Z Ekonomickej univerzity v Bratislave som sa v roku 2002 dostal do Talianska cez program Erazmus, konkrétne na Universita degli Studi di Udine. Môj pobyt v Taliansku som si predĺžil o jeden rok na Universita Cattolica del Sacro Cuore v Miláne, kde som študoval a pracoval zároveň. Nakoniec som v roku 2004 odišiel študovať a zároveň pracovať na Georgetown University vo Washingtone DC, v USA.

Čo nasledovalo po štúdiu v zahraničí? Akými pracovnými pozíciami si až doteraz prešiel?

Ešte v Taliansku som v roku 2003 pracoval pre jednu malú spoločnosť v Miláne, ktorá sa špecializovala na organizovanie koncertov a medzinárodných umeleckých podujatí. Počas môjho pobytu vo Washingtone DC v roku 2004 som začal pracovať ako medzinárodný analytik v spoločnosti McGuireWoods LLP. O pol roka neskôr som zmenil prácu a začal som pracovať ako analytik pre vzťahy s vládou v spoločnosti US Steel. Mojou prvou prácou po návrate na Slovensko bola pozícia štátneho radcu na Ministerstve práce SR. V roku 2006 som dostal ponuku pracovať ako ekonomický poradca Predsedu vlády SR. No a momentálne pracujem ako ekonomický poradca veľvyslanca USA v Bratislave.

To sú bohaté skúsenosti. Čo z nich považuješ za svoj najväčší úspech?

Každá práca mala svoje čaro. Bolo pre mňa cťou vrátiť sa na Slovensko v čase ekonomických reforiem a byť aspoň malým kolieskom v partii ľudí, ktorí výrazne zlepšili podmienky života na Slovensku. Mohol som sledovať rastúce množstvo zahraničných investorov a novovytvorené pracovné miesta, rovnú daň, nízku nezamestnanosť, rast ekonomiky a lepšie podmienky pre podnikanie – to všetko bolo pre mňa tým najväčším úspechom.

Tvoja prvá zahraničná skúsenosť bola v Taliansku. Čo konkrétne Ťa tam zaviedlo a ako by si opísal taliansku kultúru?

Môj prvý pobyt bol v Talianskom mestečku Udine a viedla ma k tomu zhoda náhod na univerzite. Nuž a čo dodať o Taliansku? Je to svetová kolíska kultúry a histórie, a zároveň gurmánska krajina s oslnivým vínkom, priateľskými ľuďmi a krásnou prírodou.

Čo sa Ti na Taliansku najviac páčilo?

Napriek štúdiu a neskôr serióznej práci je Taliansko krajinou, kde si ľudia užívajú život naplno. Ľudia sa neboja byť kreatívni a neustále hľadajú nové riešenia. Je výborný pocit spraviť si počas náročného pracovného dňa prestávku na vynikajúci gurmánsky obed s lokálnym vínom (najlepšia je domáca kuchyňa babičiek – jednoduchá, ale veľmi chutná) alebo večer vybehnúť a okúpať sa v mori. Človek sa cíti skoro ako na dovolenke.

Na druhej strane, Taliani nie sú majstri v organizovaní. Vedia výborne improvizovať, ale ak niekto hľadá jasné pravidlá, zodpovednú organizáciu a ľudí, ktorí rešpektujú časový rozvrh, tak do Talianska nech ani nechodí.

Stretával si sa tam so zahraničnými Slovákmi?

Počas môjho pobytu som sa nestretával so Slovákmi. Chcel som spoznať hlavne domácich ľudí a ich kultúru, zvyky a bežný život. Viem ale, že existovali kultúrno-spoločenské akcie slovenskej komunity, ktorých som sa mohol z času na čas zúčastniť.

V zahraničí si strávil skoro 4 roky. O čo Ťa táto skúsenosť obohatila?

V zahraničí som získal krídla. Krídla nezávislosti, nadšenia pre nové veci, otvorenosti voči iným názorom, ale aj vnútorné potvrdenie mojich vlastných hodnôt.

Ondrej, teraz pracuješ ako ekonomický poradca veľvyslanca USA na Slovensku. Ako a kedy si sa k tejto práci dostal?

V roku 2007 som sa pozeral po novej práci. Na veľvyslanectve bolo vyhlásené výberové konanie. Celý výberový proces sa podobal skôr na pracovný pohovor do súkromnej firmy, mali sme tam test z anglického jazyka, inteligenčný test, test z ekonómie a medzinárodných vzťahov. Záverečný pracovný rozhovor s mojimi terajšími kolegami bol veľmi príjemný a informatívny.

Čo je hlavnou náplňou Tvojej práce?

Informovať o aktuálnom ekonomicko-politickom dianí na Slovensku, pripravovať rôzne sektorové ekonomické analýzy a pomáhať americkým spoločnostiam, v prípade, ak majú nejaké problémy.

Čo Ťa z Tvojej náplne práce najviac baví, a čo na druhej strane najmenej?

Najviac ma baví stretávanie ľudí, spájanie a analýza mnohých čiastočných informácii a spracovávanie záverečnej komplexnej informácie. Ako Slovák a zároveň nediplomat mám ale obmedzené možnosti ďalšieho profesionálneho rastu medzi diplomatmi.

Ako vyzerá Tvoj typický deň?

Ráno si spravím prehľad mediálnych informácií a aktuálnych tém, nasledujú stretnutia s odborníkmi, konferencie a odborné semináre, potom nasleduje pracovný obed, poobede analýza a spracovanie informácií a príprava reportov. Pracujem zhruba od 8:30 do 18:00 každý deň, cez víkendy sa až na výnimočné situácie snažím nepracovať, radšej idem do hôr.

Ako by si porovnal terajšie obdobie s tým, keď si žil a pracoval v zahraničí?

Som veľmi spokojný s prácou, pracovným prostredím a kolegami, s ktorými spoločne pracujeme na zaujímavých témach. V zahraničí to bola príjemná skúsenosť, ale vždy som cítil, že moje miesto je späť na Slovensku. V posledných rokoch som trochu menej optimista čo sa týka spravodlivého prostredia a možnosti slušných a hodnotových ľudí uplatniť sa na Slovensku. Trpíme typickým syndrómom mladej demokracie, kedy sa za úspech považuje dravosť a nepozeráme sa na prostriedky, akými je tento úspech dosiahnutý. Dúfam, že to začneme meniť k lepšiemu.

Čo by si odporučil ľuďom, ktorí sa práve teraz rozhodujú o vlastnej profesionálnej dráhe, podobnej tej Tvojej?

Rozmýšľajte nad tým, čo vás baví robiť, nielen nad tým, čo teraz "letí". V práci strávime väčšinu svojho aktívneho života a nie je nič smutnejšie, ako pozorovať mladých ľudí, ktorí znudene odchádzajú z práce, ktorá ich nebaví. Šťastie praje pripraveným a oplatí sa sem-tam zdravo zariskovať. A na záver: zabudnime na falošnú skromnosť. My - Slováci - sme podľa môjho názoru veľmi kvalitní, kreatívni, iniciatívni a poctiví ľudia, ale často sme príliš skromní a chýba nám vôľa niečo dosiahnuť, ale aj schopnosť vedieť sa predať.

Poďme k Tvojmu návratu na Slovensko. Prečo si sa po bohatej zahraničnej skúsenosti vrátil späť?

Pretože som mal pocit, že Slovensko ponúka schopným mladým ľuďom zaujímavejšie príležitosti sebarealizácie a nebol tu ustálený hierarchický systém práce viazaný na vek. Zároveň som počas môjho pobytu v zahraničí cítil vďačnosť za nové skúsenosti, ale vždy som vedel, že môj domov je na Slovensku. Preto som sa snažil získať nové skúsenosti a tieto využiť po mojom návrate domov.

Ako prebiehala Tvoja adaptácia? Čo by si odporučil tým, ktorí sa k návratu ešte len odhodlávajú?

Moja adaptácia prebehla bez vážnych problémov. Akurát ma na Slovensku trochu prekvapilo (a ešte stále prekvapuje) niekedy zbytočný pesimizmus, ale ináč si myslím, že naše kultúry (slovenská a talianska) sú si veľmi blízke. Budúcim navrátilcom by som odporučil nemať ružové okuliare, dobre si premyslieť, prečo sa vraciam späť domov a mať v hlave plán aktivít na najbližšie obdobie. A neobzerať sa späť.

Kto Ti po návrate najviac pomohol?

Rodina, priatelia, kamaráti. Vnímal som to ako návrat strateného syna domov.

Vďaka Ondrej za rozhovor a prajeme Ti veľa úspechov aj naďalej!
 

Pre SlovenskoCalling.sk spracoval Lukáš Jakubička
21. marec 2010

 

Vaše názory

 

facebook_128.png    twitter_128.png     linkedin_128.png

..................................................

                                     .

..................................................

enews.jpg


Partneri projektu Partneri v zahrničí
  
TARGET_logo_2009.05_small.jpg
  
 cierna_hora.JPG  slovak_centre_london.JPG  slovaci-white.png slovakinireland_logo.JPG
Slovenský kruh vo VB Londýn.sk slovensk___migr__cia_logo_RGB_2.jpg
anadské správy Slováci v Chicagu Nórski Slováci Bulharskí Slováci

 


Portál prevádzkuje Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o. | E-mail: info@slovenskocalling.sk | Skype: karierazahranicami | 2007 © Yeminee, s r.o

webdesign © bart.sk