Slovensko calling - unikátny projekt návratu talentovaných ľudí na Slovensko....................................................

Slovensko Calling

unikátny projekt návratu talentovaných ľudí na Slovensko

Portál Kariéra Bez Hraníc spolu s vybranými firmami motivuje Slovákov - profesionálov žijúcich v zahraničí, ku kariérnemu návratu domov. Tento projekt navyše ponúka konkrétne možnosti ako využiť svoj potenciál a ďalej budovať svoju kariéru na Slovensku.

 

kariera_bez_hranic.jpg

 

biznis.gif

 

Martin Kardoš, CEO CSI Leasing

Martin_Kardos_CSI_Leasing.JPGMartin Kardoš. Mladý, ambiciózny a úspešný CEO, ktorý sa pred pár rokmi vrátil na Slovensko. Vyštudoval MBA v St. Louis a pracoval pre CSI Leasing v USA. Na úspechy sa pozerá pohľadom bežca maratónu a tvrdí, že v Amerike sa medze vašim snom nekladú. Rozhovor s Martinom Kardošom je realizovaný v rámci projektu SlovenskoCalling, ktorého cieľom je návrat talentovaných Slovákov na Slovensko.

 

Martin, ako začala vaša cesta v medzinárodnom biznise?

Vyštudoval som medzinárodný obchod na University of Missouri v St. Louis, odkiaľ mám aj svoje MBA. Po štúdiu som začal pracovať pre CSI Leasing v U.S. na pozícii International Management Associate. Mojimi hlavnými zodpovednosťami boli medzinárodný audit a kontrola, finančný reporting a pod. Taktiež som bol zodpovedný za prieskum trhu a analýzu expanzie CSI Leasing do Strednej a Východnej Európy, kde teraz pôsobím ako CEO.

Kedy ste sa rozhodli, čo urobíte so svojou kariérou?

Vždy som sa zaujímal o medzinárodný obchod. Rád som cestoval a hovoril cudzími jazykmi. Spojil som teda to, čo som mal rád s biznis stretnutiami s ľuďmi z rôznych kultúr. To ma doviedlo až k mojej súčasnej práci, kde ani jeden deň nie je pre mňa nudným.

Aký odkaz by ste radi dali ľuďom, ktorí sa momentálne trápia v kariére alebo sa nevedia rozhodnúť, čo ďalej?

Že každá cesta k úspechu je ťažká. Nečakajte, že výsledky prídu ihneď. Kariéru vnímajte ako maratón, nie šprint.

Čo konkrétne vás zaviedlo do USA?

Hrával som profesionálne tenis a od Univerzity v St. Louis som získal štipendium výmenou za to, že budem za nich hrávať.

Čo teraz, po čase, hodnotíte ako to najlepšie, čo ste si z USA odniesli?

Myslím, že najdôležitejším pre mňa bolo poznanie samého seba – v USA som veľmi dospel. Často som bol odkázaný sám na seba a to ma nútilo zamýšľať sa nad tým, kde sa nachádzam a ktorou cestou sa chcem vydať.

Vyhovovala vám americká kultúra?

Žiadna krajina nie je ideálna. Čo som mal ale rád na USA je fakt, že vám nedáva limity. Ste limitovaný iba vlastnými snami a schopnosťami. Ak niečo viete a máte motiváciu, tak vás tam každý podporí v tom, aby ste išli za svojím cieľom.

Nedávno ste sa vrátili naspäť na Slovensko. Aký bol váš dôvod?

Dostal som od mojej spoločnosti CSI Leasing možnosť rozšíriť naše aktivity v strednej a východnej Európe. Plus to boli taktiež rodinné dôvody.

Ako ste prežívali svoj príchod a adaptáciu späť doma?

Nebolo to pre mňa až také náročné, keďže som počas môjho pobytu v USA zostal v častom kontakte s priateľmi zo Slovenska, často som na Slovensko aj cestoval. Moja reintegrácia prebehla pomerne hladko.

Čo odporúčate tým, ktorí sa k návratu ešte len odhodlávajú?

Kontaktovať starých známych zo školy, športových krúžkov, rodiny a dať im vedieť, že ste naspäť. Zistite, čo teraz robia a dajte im najavo svoj záujem tráviť s nimi čas, nech už ide o akékoľvek aktivity.

Ako sa taký mladý človek ako vy môže dostať na pozíciu CEO v CSI Leasing pre strednú a východnú Európu? Aká je vaša story?

Firma hľadala vhodného človeka pre tento trh interne. Ja som vtedy pre CSI Leasing USA pracoval a mal som v hlave myšlienku, že im pomôžem preraziť na trhy strednej a východnej Európy. Naučil som sa, ako to chodí, spoznal som, ako robíme biznis v iných krajinách sveta a postupne som sa dostal so CSI Leasing až domov na Slovensko.

Ako vyzerá typický deň CEO CSI Leasingu?

Sú to rôzne aktivity, ale väčšinu môjho času venujem stretnutiam s potenciálnymi a súčasnými klientmi, partnermi a bankami a zároveň dozerám na projekty, ktoré pre nich robíme. Potom trávim čas so svojimi kolegami z rôznych oddelení, s ktorými zabezpečujeme hladký chod spoločnosti.

Dobre, ale poďme viac do detailov. Čo sú vaše hlavné zodpovednosti?

Ako výkonný riaditeľ som zodpovedný za všetky časti nášho biznisu. Ale jednou z najdôležitejších zodpovedností je určite rozvoj biznisu spoločnosti. Takže predávam naše riešenia zákazníkom, partnerom a bankám a popri tom zabezpečujem, aby naše sľuby boli dodržané a naši partneri s nami ostali dlhú dobu.

Čo vás na tomto jobe najviac baví?

To, že ma moja práca nikdy nenudí. Vždy sa vyskytne nejaká nová situácia, pre ktorú musíme nájsť nové riešenie. Taktiež sme rastúcou organizáciou v CEE, takže je príjemné vidieť nových ľudí v tíme a sledovať, ako sa vyvíjajú - najmä v období hospodárskej krízy. A v neposlednom rade, cestovanie v rámci spoločnosti je fajn, lebo sa dostanem na miesta, kde by som len tak nešiel...

Na záver, ako by ste porovnali svoju terajšiu prácu doma s pôvodnou prácou v zahraničí?

Moja práca je veľmi vzrušujúca a dáva mi veľa slobody, ale na druhej strane je to aj o veľkej zodpovednosti. V mojej predchádzajúcej pozícii bol vždy niekto, kto stál za mnou a ja som mal málo priestoru na robenie chýb. Teraz si musím dávať veľký pozor na rozhodnutia, ktoré robím, keďže nie som zodpovedný už len sám za seba, ale aj za ľudí, s ktorými pracujem a za ich budúcnosť.

Vďaka Martin za rozhovor a prajeme veľa úspechov aj naďalej!
 

Pre SlovenskoCalling.sk spracoval Lukáš Jakubička
21. október 2009

 

Vaše názory

 

facebook_128.png    twitter_128.png     linkedin_128.png

..................................................

                                     .

..................................................

enews.jpg


Partneri projektu Partneri v zahrničí
  
TARGET_logo_2009.05_small.jpg
  
 cierna_hora.JPG  slovak_centre_london.JPG  slovaci-white.png slovakinireland_logo.JPG
Slovenský kruh vo VB Londýn.sk slovensk___migr__cia_logo_RGB_2.jpg
anadské správy Slováci v Chicagu Nórski Slováci Bulharskí Slováci

 


Portál prevádzkuje Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o. | E-mail: info@slovenskocalling.sk | Skype: karierazahranicami | 2007 © Yeminee, s r.o

webdesign © bart.sk